Suutervishoid ja hambaravi raseduse ajal

Suutervis ja hambaravi raseduse ajal on oluline nii ema kui lapse hammaste ja ka üldtervise nimel. Kui enne rasedust ei ole hambad ära ravitud, tuleks raseduse ajal seda kindlasti teha, sest katkised hambad ja/või suus olev põletik võivad mõjutada loodet ning raseduse kulgu. Veel sündimata lapse piimahambad moodustuvad juba raseduse ajal.

Miks on suutervis ja hambaravi raseduse ajal nii oluline?

Raseduse ajal on vaja pöörata suuremat rõhku suutervisele, kuna lapseootus toob sageli kaasa erinevaid muudatusi naise organismis: hormonaalsed muutused, limaskesta, igemete muutused, isudest tingitud toitumisharjumuste muutused ning oksendamine.

Rasedusaegsed hormonaalsed muudatused ja/või puudulik suuhügieen põhjustavad igemete paistetust ja veritsust ehk haigust nimega rasedusgingiviit, mis võib raseduse ja imetamise järel veel süveneda. Põletik mõjutab kogu organismi ja võib mõjutada ka sündimata lapse tervist.

Kas rasedus põhjustab naise hammaste lagunemist?

Levinud on arvamus, et raseduse ajal või sellega kaasnevalt naise hambad lagunevad. Tegelikkuses on põhjus sageli selles, et enne rasedust on jäänud hambad ravimata ja kui tulevane ema pöördub hambaarsti juurde alles lapseootel olles, siis tulevad välja vanad probleemid, millel puudub seos rasedusega.

Ka juhul kui hambaid on regulaarselt kontrollitud ja need on terved, on vaja raseduse ajal pöörata suuremat rõhku suutervisele ja seda just eelpool nimetatud muudatuste tõttu naise organismis.

Hambaravi raseduse ajal

Millal külastada raseduse ajal hambaarsti?

Juhul kui tegu ei ole erakorralise vajadusega (tugev hambavalu, äge põletik), siis kõige parem aeg hambaid ravida on raseduse teisel trimestril, mil iiveldus ei ole enam enamasti probleem ja rase saab kauem pikali olla. Raseduse hilisemas staadiumis võib lamav asend hambaravitoolis juba liialt ebamugav olla.

Teavita kindlasti hambaarsti oma lapseootusest. Arst saab nii hinnata Sinu suutervise olukorda ja panna paika parima plaani, kui rasedusaegne hambaravi on vajalik ja protseduure edasi lükata ei ole võimalik. Võib ka olla piisav ainult hügienisti vastuvõtul käimine, et hoida ära probleemide teket.

Kas hambaravi raseduse ajal on tervisele ohutu?

Rasedus ei takista hamba- ja igemehaiguste ravi ning on ema ja lapse tervise seisukohast ohutu.

Kui see on valutalumatuse tõttu vajalik, võib raseda hammaste ravimisel kasutada ka tuimestuslahust, kuna see ei läbi platsentaarbarjääri. Ägeda põletiku või tugeva valu mõju raseda organismile on suurem kui ühel tuimestuslahuse ampullil.

Tuimastuse osas tasub tähele panna järgmist:

  • Raseduse esimesel trimestril soovitatakse tuimastust vältida juhul, kui on tegu kõrge katkemisohuga rasedusega. Viimase trimestri alguses ja keskosas kehtib sama ettevaatus nende naiste puhul, kellel on teadaolev kõrge enneaegse sünni risk.
  • Pärast sünnitust, imetamise ajal võib samuti tuimastust kasutada, kuid ainult rinnapiimatoidul imiku puhul soovitatakse esimene visiidijärgne toidukogus välja pumbata ja lapsele mitte pakkuda.

Kui ravi jaoks on vaja teha röntgenpilti, siis tehakse seda ka rasedale. Kaasaegse röntgenaparaadiga on ühe pildiga saadav röntgenkiirgus väiksem kiirgusest, mille saame igapäevaselt maapinnast. 3-4 röntgenpildi tegemise kiirgus on võrdne tunnise lennureisiga. Kõhupiirkonda saab hajukiirguse eest röntgenülesvõtet tehes kaitsta vastava kaitsepõllega.

Milliseid hambaraviprotseduure tasuks raseduse ajal edasi lükata?

Soovitatav on edasi lükata sellised protseduurid, mis hammaste ja organismi tervist raseduse ajal otseselt ei mõjuta, nagu hammaste valgendamine, plaanilised hammaste eemaldamised (nt tarkusehambad), hamba implantatsioon jms. Kui traumat ei ole, ei ole seda vaja raseduse ajal ka ise tekitada. et organism saaks keskenduda kasvavale lootele.

Suutervishoid raseduse ajal

Kuidas hooldada hambaid, kui raseduse ajal vaevab sage oksendamine?

Raseduse ajal, eriti esimesel trimestril, on sagedaseks probleemiks iiveldus ja oksendamine.

Pärast oksendamist tuleks loputada suud veega. Kohe peale oksendamist ei tohi hambaid pesta, sest maohape pehmendab hambapinda. Koheselt harjaga hambaid hõõrudes kulub hamba pealispind seetõttu kiiremini ja hambad võivad muutuda tundlikuks.

Suukoolil on siin mõned praktilised soovitused jagada:

  • Iiveldust ja oksendamist võib aidata vältida see, kui võtad kohe pärast ärkamist midagi kerget: tüki juustu, pähklit, näkileiba vms.
  • Oksendamise järel joo vett või loputa suud veega.
  • Kui vahutav hambapasta tekitab okserefleksi, osta apteegist ilma naatriumlaurüülsulfaadita (ingl Sodium Lauryl Sulfate, SLS) hambapasta.
  • Vali väikese peaga hambahari (näiteks elektri– või lastehambahari), et tagumiste hammaste puhastamisel ei tekiks okserefleksi.

Tervislik toitumine lapseootuse ajal

Tervislik ja tasakaalustatud toitumine on vajalik nii tulevasele emale kui lootele. Muutused toitumisharjumustes, sage näksimine ning rohke magusatarbimine on hammastele kahjulik igal eluperioodil.

Et hambad saaksid taastada oma tugevuse, tuleb toidukordade vahel pidada kolm tundi pausi. 

Rasedal võib olla keeruline pidada söömise vahel kolm tundi pausi, kui teda segavad isud, iiveldus ja/või oksendamine. Sellises olukorras soovitame valida tervislikud suupisted. Häasti sobivad hambapinnale mittekleepuvad vähese suhkrusisaldusega toiduained, näiteks toored köögiviljad, pähklid, mandlid, seemned, kõva juust jne.

Suukooli soovitused, kuidas hoida raseduse ajal hambad tervena, annab edasi perearst Merle Bunescu.

Hambaravihüvitis rasedale ja alla üheaastase lapse emale

Lapseootel naised ja alla üheaastaste laste emad saavad Haigekassalt (Tervisekassalt) hambaravihüvitist kuni 85 eurot aastas, patsient ise tasub 15% arvest.

  • Hüvitist saab kasutada ainult Tervisekassaga lepingu sõlminud hambaarstide juures. K3 Hambaravil on vastav lepigng olemas.
  • Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele. 
  • Soodustuse summa arvestatakse raviarvelt maha kohe maksmise hetkel.
  • Hambaarst kontrollib inimese hüvitise summat Tervisekassa andmebaasist ning 85-eurose hüvitise saamiseks peab rasedus olema kinnitatud arsti juures, kes on Tervisekassa lepingupartner. Juhul, kui lapseootel naine kasutab erakliiniku teenuseid, tuleb 85-eurose hüvitise saamiseks esitada Tervisekassale rasedust kinnitav tõend.

Tervisekassa on koostöös Eesti Hambaarstide Liiduga koostanud patsientide jaoks esmavajalike hambaraviteenuste paketi, mille eest hüvitist tasutakse.

Esmavajalike hambaraviteenuste hulka kuuluvad:

  • hambaarsti esmane või korduv vastuvõtt
  • diagnostika (sh röntgenülesvõtted)
  • ravimi asetamine ja ajutise täidise paigaldamine
  • püsiva täidise paigaldamine
  • hamba eemaldamine
  • mädakolde avamine ja ravimine
  • juureravi
  • igemealuse hambakivi eemaldamine kirurgiliselt
  • tuimestus

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambakaitsmed, kaitse sportides hambaid
Hambaravi soovitused

Kuidas sportides hambaid kaitsta?

Regulaarne ja mõõdukas sportimine mõjub hästi meie füüsilisele ja vaimsele tervisele. Kui sportides üle pingutada

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Suuhügieen

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suuhügieen

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Laste hambaravi

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Laste hambaravi

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

suuhügieen
Suuhügieen

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee