Hooajaline allergia ja selle mõju hammastele

Kevadel kannatavad paljud lapsed ja täiskasvanud tugevate allergiliste sümptomite käes, mis tekivad taimede õitsemine tulemusel. Selgitame, kas ja kuidas mõjutab hooajaline allergia meie hambaid ning mida enesetunde parandamiseks ette võtta.

Miks ilmneb hooajaline allergia just kevadel?

Kevadel tolmlevad puud, põõsad jm taimed saadavad tuulega pisikesi terakesi mitmete kilomeetrite kaugusele. Kui inimese immuunsüsteemis esineb rike, asub süsteem võitlusse ka inimorganismile ohutute ainetega nagu õietolm.

Seetõttu võib nende terakeste sattumisel inimorganismi avalduda allergiline reaktsioon, mille tagajärjel tekivad sümptomid nagu tilkuv nina, vesised silmad ja aevastamine.

Kuna taimeliigid tolmlevad eri aegadel, võib mõni eriti tundlik inimene põdeda õietolmuallergiat läbi terve hooaja – kevadest sügiseni.

Hooajalise allergia

Millist mõju avaldab hooajaline allergia hammastele?

Hooajalise allergia sümptomid, mis võivad ulatuda suukuivusest kuni põletikuliste igemeteni, võivad oluliselt mõjutada suuõõne tervist ja põhjustada mitmesuguseid suuprobleeme. Loetleme neist peamiseid:

1. Kuiv suu

Hooajalise allergia üks levinumaid sümptomeid on suukuivus, mis on ninakinnisuse ja suu kaudu hingamise tagajärg. Suukuivus võib suurendada hambaaukude ja igemehaiguste riski, kuna kuivas suus on süljeeritus häiritud ja võib tekkida rohkem hambakattu.

2. Tundlikud hambad

Allergia võib põhjustada põletikku hambajuurtes, suurendades tundlikkust kuumade, külmade või magusate toitude ja jookide suhtes nagu tee, kohv ja jäätis.

3. Kinnine nina ja hambavalu

Blokeeritud siinused avaldavad survet ülemistele tagahammastele, mis võib põhjustada ülemise lõualuu hambavalu. Lisaks võib allergia kaasa tuua põletiku kurgus, mis võib raskendada söömist või joomist ning põhjustada seeläbi ka kurgu- ja hambavalu.

4. Igemepõletik

Allergia võib põhjustada igemepõletikku, muutes igemed punaseks, paistetavaks ja õrnaks. Et igemepõletik ei leviks raskemaks igemehaiguseks, nõuavad paistes igemed sageli kiiret ravi. Vastasel juhul võivad need põhjustada abstsessi. Ka võivad suukuivus ja igemepõletik kaasa tuua halva hingeõhu.

5. Raskused hambaproteeside kandmisel

Kui suus on proteesid, võivad need allergia ja paistes igemete korral olla surutud liiga tihkelt igemete vastu ja põhjustada igemetele valusaid kohti. See võib olla väga ebamugav ja vajada täiendavat abi.

6. Kurgu- ja hambavalu

Hooajaline allergia põhjustab vesist nohu ja astmaatilist köha ning võib kaasa tuua kurguvalu. Teatud juhtudel võib kurguvalu lümfisõlmede turse tõttu põhjustada ka hambavalu, millega sageli kaasneb palavik.

7. Halb hingeõhk

Allergiaga kaasnev vesine nohu, kui sekreet koguneb kurku, põhjustab ninavoolus suubakterite paljunemist. Bakterite suurenemine suuõõnes toob sageli kaasa halva hingeõhu, mis ei ole kuigi meeldiv.

Kuidas tulla toime hooajalise allergiaga

Kuidas tulla toime hooajalise allergia ja suutervise probleemidega?

Siin on mõned näpunäited, mis aitavad teil toime tulla hooajalise allergia poolt põhjustatud suutervise probleemidega:

  • Joo piisavalt vett, et vältida allergiahooajal dehüdratsioonist põhjustatud suukuivust.
  • Suu ja nina loputamine soolavee lahusega aidab eemaldada allergiat põhjustavad ärritajad.
  • Kinnine nina paneb meid sageli suu kaudu hingama. Suuhingamine võib aga põhjustada suukuivust ja suuõõne terviseprobleeme. Apeteegis saadaval olevad allergiaravimid aitavad hoida nina lahtisena.
  • Kui sul esineb hooajaline allergia, väldi toiduaineid nagu piimatooted, nisu ja tsitruselised, mis võivad allergiasümptomeid suurendada.
  • Hooajalise allergia põdemisel on oluline ka regulaarsene hambaarsti visiit, et allergiast põhjustatud suutervise probleeme varakult tuvastada.

Südameapteek jagab samuti täiendavaid nõuandeid, kuidas ennetada kevadallergia teket või oluliselt vähendada allergia sümptomeid:

  • Hoia koduaknad õietolmu leviku ajal kinni ja hangi koju õhupuhastaja.
  • Taimede õitseajal püsi kuiva ja tuulise ilma korral kodus.
  • Pese pärast jalutuskäike korralikult juukseid.
  • Kuiva ilma korral tee jalutuskäike hommikul ja õhtul.
  • Tee niiske koristus pindadele kaks korda nädalas, kandes maski, sest koristuse ajal tõuseb tolm üles.
  • Autoga sõites hoia aknad kinni.
  • Silmaallergia korral kanna päikeseprille.
  • Allergeenidest vabanemiseks loputa nina soolavee isotoonilise lahusega.

Kui eelnevast ei piisa, leiad Südameapteegi artiklist ka soovituslikud preparaadid, mis aitavad leevendada allergia sümptomeid.

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambakaitsmed, kaitse sportides hambaid
Hambaravi soovitused

Kuidas sportides hambaid kaitsta?

Regulaarne ja mõõdukas sportimine mõjub hästi meie füüsilisele ja vaimsele tervisele. Kui sportides üle pingutada

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Suuhügieen

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suuhügieen

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Laste hambaravi

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Laste hambaravi

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

suuhügieen
Suuhügieen

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee