Kaotatud hamba või hammaste asendamisel proteesidega on täpsus ülioluline, et tagada pikaajaline edukas tulemus. Hambarestauratsioonide kavandamiseks ja valmistamiseks võetakse patsiendi suust täpne hambajäljend. Juba mõnda aega on traditsioonilise kipsjäljendi kõrval kasutatud ka digitaalset skaneeringut. Mida see endast kujutab?
Mis on digitaalne hambajäljend?
Traditsiooniliselt on hambaarstid tuginenud füüsilistele kipsjäljenditele, et jäädvustada patsiendi suu struktuuri. Tehnoloogilised edusammud hambaravis on toonud kaasaegse alternatiivina kasutusele digitaalse skaneeringu.
Digitaalne hambajäljend võetakse spetsiaalse intraoraalse ehk suusisese skanneriga, mis võimaldab suuõõne üksikasjalikku visualiseerimist. Suusisene skanner mõõdab hammastelt ja suus olevatelt pehmetelt kudedelt valguse peegeldust ning edastab andmed arvutisse, kus spetsiaalne programm teisendab info kolmemõõtmeliseks 3D-kujutiseks.

Millised on digitaalse hambajäljendi eelised?
Digitaalse hambajäljendi peamised eelised traditsioonilise kipsjälendi ees on kiirus ja täpsus ning mugavus nii patsiendile kui ka hambaarstile.
Digitaalne hambajäljend:
- võimaldab arstil otse arvutiekraanil valida vaatenurka ja muuta kujutise suurust;
- edastab täpselt lõualuude, hammaste, igemete struktuuri ja asendi anatoomilisi iseärasusi;
- saadakse kohe ja see on edasiseks kasutamiseks valmis, samal ajal kui kipsjäljend tuleb füüsiliselt hambalaborisse saata;
- vaadatakse reaalajas üle ja vajalikud kohandused tehakse kohe, vähendades korduste tegemise vajadust;
- välistab vajaduse kohmakate jäljendialuste suhu asetamise järele, muutes jäljendi võtmise mugavamaks eriti nende patsientide jaoks, kes traditsioonilise jäljendi võtmise protseduuri ajal kipuvad kurku ajama ja läkastama.
Digitaalset 3D-mudelit saab välja printida 3D-printerist. Nii luuakse proovimiseks fikseeritud kroonide või sildade prototüübid ning kirurgilised šabloonid, mida kasutatakse operatsioonil.
Millest sõltub, kumba meetodit hambajäljendi võtmiseks arst kasutab?
Hambajäljendi võtmise meetodi otsustab hambaarst. See otsus põhineb mitmel teguril, sealhulgas juhtumi keerukus, patsiendi individuaalsed omadused ning digitaalsete töövahendite kättesaadavus ja nendega töötamise kogemus.
Täpsema info saamiseks konsulteeri oma hambaarstiga. Nii traditsioonilise jäljendi kui ka intraoraalsete skanneeringu eesmärk on sama: tagada võimalikult täpne ja hästi istuv tulemus.
K3 Hambaravis on digitaalse skaneeringu võtmiseks kasutusel võimekas Medit’i intraoraalne skanner.

Patsiendi kommentaar
“Digitaalse skaneeringu protsess oli mugav ega valmistanud mingeid ebameeldivusi. Kohe peale jäljendi võtmist ja röngtenülesvõtet selgitas arst arvutiekraanil olukorda suus ja edasist raviplaani.”
– Kairi







