Ambulatoorne suukirurgia
Hammaste eemaldamise protseduur toimub kohaliku tuimestusega ega ole valulik.
Hammaste eemaldamine
Hammaste eemaldamise põhjused on erinevad, alates ortodontilistest näidustustest või lõikumata tarkusehambast kuni täiesti lagunenud või raviks mitte sobiva hambani.
Hamba eemaldamise protseduuri käik on tavaliselt järgmine:
- Hamba ümbrus tuimestatakse.
- Hammast luusombus hoidvad sidekoelised kiud vabastatakse ettevaatlikult spetsiaalsete instrumentidega.
- Mitmejuurelised hambad sekteeritakse.
- Hammas/hambaosad eemaldatakse spetsiaalsete instrumentidega.
Hammaste eemaldamise protseduur toimub kohaliku tuimestusega, seega ei ole protseduur valulik. Peale hamba eemaldamist võib haava vajadusel täita verejooksu pidurdava käsnaga ja kinnitada õmblusega. See kiirendab haava paranemist ja vähendab postoperatiivse veritsuse hulka. Õmblus kas sulab ise või tuleb see eemaldada kontrollvisiidil.
Tuimestuse kadumise järgselt tekkinud ebamugavuse või valu korral võib tarvitada retseptivabu valuvaigisteid. Kui peale hamba eemaldamise protseduuri esineb halba enesetunnet, tugevat valu, kehatemperatuuri tõusu üle 38*C, tuleks pöörduda kliinikusse haava kontrolliks ja täiendavaks raviks.
Tarkusehammaste eemaldamine
Osaliselt lõikunud või täielikult igeme/luu alla jäänud tarkusehambad tuleb enamasti eemaldada, isegi kui hetkel kaebusi ei esine. Põhjuseks asjaolu, et peetunud hammastest võivad areneda lõualuu tsüstid, kahjustused naaberhammastele või tekkida närvivalu. Samuti võivad lõikumata/osaliselt lõikunud hambad lükata viltu teised juba lõikunud hambad. Limaskestaga kaetud hamba ümber võib tekkida tugev ja ohtlik põletik.
Kõigi selliste seisundite vältimiseks on mõistlik lõikumata tarkusehambad eemaldada. Olenevalt hamba asendist lõualuus ja peetumuse astmest toimub eemaldamine kas tavakliinikus või spetsialistist näo-lõualuu kirurgi käe all.
Juhised peale suukirurgilist operatsiooni
Tuimestuse möödudes on normaalne operatsioonipiirkonna valulikkus, vähene veritsus ja turse. Valulikkus võib püsida ka mitmeid päevi protseduuri järgselt. Selle leevendamiseks võib kasutada käsimüügis olevaid valuvastaseid ravimeid või arsti poolt välja kirjutatud retseptiravimit.
Turse vähendamiseks tuleb operatsioonipiirkonda jahutada, selleks asetatakse protseduuri järgselt suuväliselt vastavasse piirkonda jääkott. Külmkompressi tuleks kasutada operatsioonipäeval, kuid mitte üle 20 min järjest, vahel peaksid olema vähemalt 30 min pausid. Turse võib esimese 2-3 ööpäeva jooksul suureneda, siis hakkab alanema. Veritsuse peatamiseks asetatakse haavale kuni pooleks tunniks steriilne marlitampoon. Arst kontrollib enne raviseansilt lahkumist kas veritsus on peatunud. Kui verd immitseb ka hiljem, tuleks steriilsest marlist keerata tampoon ja hoida seda surve all hammaste vahel haaval. Järelveritsuse vältimiseks tuleks hoiduda aspiriini sisaldavate ravimite kasutamisest operatsioonijärgselt. Haavas tekkiv verehüüve on paranemise eelduseks, seda ei tohiks vigastada (välja loputada, torkida, imeda). Peale hamba eemaldamist ei ole soovitav kõrrega jooke tarbida, kuna imemine võib verehüüvet kahjustada. Kindlasti ei ole lubatud suitsetamine peale suuõõne operatsiooni, kuna see segab vere hüübimist ja aeglustab paranemist. Paar tundi peale operatsiooni ei tohiks süüa, edasi samal päeval tuleks hoiduda kuumadest jookidest-söökidest, tugevast ja nätskest toidust. Võib süüa jahedat ja pehmet toitu (jäätis, külm jogurt, jne).
Haava tugev loputamine ei ole lubatud. Küll võib arst määrata ravitoimelise suuloputuse 1-2 korda päevas paranemisperioodil, kuna hammaste mehhaaniline puhastamine haava piirkonnas ei ole lubatud. Loputamist peaks teostama ettevaatlikult. Kloorheksidiini sisaldav lahus võib tekitada hammastel ja keelel pruuni pigmentatsiooni, seda on võimalik hambaarsti juures puhastada. Koduse vahendina võib loputuseks kasutada ka nõrka soolalahust (100 ml leiges vees lahustada noaotsatäis soola). Kui haavale on asetatud õmblused, siis eemaldatakse need tavaliselt 7-10 päeva pärast. Operatsioonijärgsel perioodil võib esineda nõrkustunnet. Tugev füüsiline pingutus ei ole soovitav paari päeva jooksul peale protseduuri. Sportimine ja saun võivad põhjustada veritsuse haavast. Kui haava paranemisel tekkinud tüsistuse korral on määratud antibiootikumiravi, tuleb täpselt järgida raviskeemi. Antibiootikumiravi ei tohi omavoliliselt katkestada haigusnähtude kadumisel. Ravimile tekkinud allergiliste reaktsioonide korral tuleb ravimi võtmine katkestada, kuid peab kohe ühendust võtma raviarstiga, kes määrab vajadusel uue preparaadi.
Protseduur sedatsioonis
K3 Hambaravi kliinikus on hambaraviprotseduure võimalik läbi viia ka sedatsioonis.
Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks ning vähendavad hirmutunnet, ärevust ja valuaistingut. Sedatsiooni ajal on patsient teadvusel ning võimeline suhtlema ja täitma käsklusi. Säilivad elutähtsad refleksid ja patsient hingab ise. Kogu protseduuri vältel jälgitakse patsiendi elulisi näitajaid – pulssi, vererõhku, hingamissagedust, hapniku sisaldust veres.
Sedatsiooni kohta saad lähemalt lugeda meie blogist: “Mis on sedatsioon?”
Leia sobiv aeg vastuvõtule.
Tere tulemast!
Ootame Sind K3 Hambaravi kliinikus!
Oled tulemas esmasele vastuvõtule?
Broneeri aeg esmasele vastuvõtule mugavalt meie online-kalendris või võta meiega ühendust!
Oled tulemas korduvale vastuvõtule?
Korduvatel patsientidel palume täita kontaktivorm või helistada kliiniku registratuuri.