Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka edaspidi. Liialdamata võib öelda, et hambaravi on üks valdkondadest, mis pakatab innovatsioonist ja digitaalsest arengust. Digitaalne hambaravi nõuab hambaarstidelt pidevat enesearengust ja pingutust, et ajaga kaasas käia.

Digitaalne hambaravi

K3 Hambaravi üheks alustalaks on kaasaegne tehnika ja täpne diagnostika. Meie arstid osalevad nii ise täienduskoolitustel kui ka koolitavad teisi hambaarste kasutama uusimaid digitaalse hambaravi võimalusi ja vahendeid.

Digitaalne töövoog võimaldab koguda infot nii patsiendi lõualuude kui ka hammaskonna seisundi kohta digitaalsel kujul, kasutades intraoraalset skannerit. Tegu on kitsa otsikuga 3D-kaameraga, mille abil saadakse suuõõnest ja lõualuust digitaalne kujutis. Kombineerides suuskaneeringut 3D-hambaröntgenist saadud informatsiooniga, on võimalik implantaate planeerida ja paigaldada äärmiselt täpselt ning tagada nende võimalikult pikk eluiga. Saadud digitaalse info põhjal trükitakse 3D-printeriga kirurgiline suunakape, mille abil saab implantaadi paigaldada täpselt soovitud kohta.

Lähemalt saab selle tehnoloogia kohta lugeda meie varasemast postitustest “Täppisteadus implantoloogias”.

3D-printimine

Samuti on arvuti abil võimalik täpselt juhtida proteeside tootmise protsessi.

CAD-CAM (computer aided design, computer aided manufacturing) metoodika on innovaatiline ning oluliselt kiirem ja täpsem kui vanemad proteeside valmistamise metoodid. Paljudel juhtudel saab labor hambakroonid valmistada ilma füüsilist jäljendit kasutamata hambaarsti poolt kogutud digitaalse info põhjal. See teeb kroonide valmistamise oluliselt kiiremaks, mugavamaks ja keskkonnasõbralikumaks.

3D-printimise abil saab hambaravis toota mudeleid, kroone, sildu, splinte, kirurgilisi kapesid ning esteetilisi proteese. Selline printer võib hambaarstil olla isegi kabinetis, mis võimaldab tal ka kohapeal valmistada vajalikke abivahendeid.

K3 Hambaravi koostöö hambalaboriga
Dr. Kristina Saarepera ja Kristjan Lank DentaLab’ist selgitamas kliiniku ja labori koostööd. Foto: EHL, EHP 2023

Digitaalne planeerimine esteetilises hambaravis

Ka esteetilise hambaravi tehnoloogia ja tarkvara on viimastel aastatel jõudsalt arenenud.

Esteetilise ravi põhieesmärk on patsiendi rahulolu ja see, et ravi tulemus vastaks patsiendi ootustele oma näo ja naeratuse osas. Patsienti, kes kahtleb ravi lõpptulemuses, saab informeerida ja motiveerida digitaalse naeratuse kujundamise (DSD ehk ingl k Digital Smile Design) tehnika abil.

DSD on tehniline tööriist, mis aitab lõpptulemust visualiseerida digitaalse maketi abil enne füüsilise ravi algust. See aitab kaasata patsiente nende endi naeratuse kujundamise protsessi, tagades prognoositava ravitulemuse ja suurendades tulemusega rahulolu.

Mobiilne hambaravi

Digitaalne areng muudab hambaraviteenuse ka varasemast liikuvamaks.

Viimasel kahel aastal on Eesti lasteaedadele ja koolidele avanenud uudne ja innovatiivne hambaravi võimalus, mis toob vajaliku teenuse mugavalt kandikul kätte. Liikuvas hambabussis on rakendaud mugavus, praktilisus ja inseneritaiplikkus elementaarse tervishoiuteenuse võimaldamiseks, mille järele on reaalne vajadus.

Projekti eestvedaja teab öelda, et “6.–7. klassi õpilaste hammaste tervist kontrollides oleme olnud tunnistajaks olukorrale, kus 25 õpilasega klassi peale on tervete hammastega lapsi ainult 1–3.” Seega on oluline õpetada lapsi hammaste eest õigesti hoolt kandma ja anda neile soovitusi isiklikuks suuhügieeniks.

Kiire elurütmiga maailm liigub selles suunas, et ka teenused peavad liikuma. Hambabussi saavad tellida ka erinevad ettevõtted. Samuti võib see abiks olla hooldekodude elanikele, kel hambakliinikusse minemine on raskendatud.

Ilmselt on see kõik alles jäämäe tipp ja me näeme põnevaid arenguid digitaalses hambaravis veelgi.

Ilusat uut aastat soovides

Sinu K3 Hambaravi

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambakaitsmed, kaitse sportides hambaid
Hambaravi soovitused

Kuidas sportides hambaid kaitsta?

Regulaarne ja mõõdukas sportimine mõjub hästi meie füüsilisele ja vaimsele tervisele. Kui sportides üle pingutada

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Suuhügieen

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Suuhügieen

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Laste hambaravi

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Laste hambaravi

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

suuhügieen
Suuhügieen

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee