Eesti lapsed käivad liiga harva hambaarsti juures

Tervisekassa kutsub lapsevanemaid üles lastele hambaarsti juurde aega broneerima. Alla 19-aastastele ravikindlustatud lastele on hambaravi tasuta, kuid riigi poolt pakutavat võimalust ei kasutata piisavalt või jõutake arsti juurde liiga hilja.

2021. aastal kuulus laste hambaravi sihtrühma ligi 248 000 last, kellest hambaarsti juurde jõudis ligi 59%. Kui kooli minnes käiakse üsna tublisti lastega hambaid kontrollimas, siis vanemas eas regulaarsus kontrollis käia langeb. Kõige usinamad hambaarsti juures käijad on 6–11-aastased (69%) ja kõige harvem jõuavad arsti juurde 15–19-aastased noored (54%).

Tervisekassa terviseedenduse spetsialist Ave Jüriöö paneb kõigile lapsevanematele südamele viia laps kord aastas hambaarstile. “Siin on oluline roll lapsevanemal, kes vastutab lapse tervise eest ja on eeskujuks käitumisharjumuste väljakujundamisel. Kindlasti tuleks kasutada seda võimalust – nii saab noor astuda täiskasvanuellu tervete hammastega ning tulevikus on ka kulutused hambaravile väiksemad.”

Ka hambaarstid näevad igapäevatöös, et laste hammaste tervis on kehv ja hambaarsti juurde jõutakse liiga hilja. “Kahjuks puudub enamikul harjumus käia ennetavates kontrollides ja hambaarsti juurde jõutakse siis, kui auk on juba suur või kui hammas valutab,” ütleb Suukooli koordinaator ja hambaarst dr Kati Vald.

Suukoool, suuhügieen, hammaste tervis

Suukool on Tervisekassa ja Eesti Hambaarstide Liidu koostöös sündinud laste hammaste tervise projekt, mis tegeleb laste hambahaiguste ennetamisega ning koolitab eelkõige lapsi ja lapsevanemaid suutervise eest õigesti hoolt kandma.

Suukoolil on peagi valmimas ka õpetlik ja mänguline hambapesuäpp, mis aitab lastel hoolitseda suutervise eest. Kui laps on eeskujulikult koos äpiga hambaid pesnud, saab ta hambaarsti käest kingituseks Suukooli hambapasta.

Nõuandeid hammaste eest hoolitsemiseks leiab www.suukool.ee.

Allikas: Tervisekassa

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambakaitsmed, kaitse sportides hambaid
Hambaravi soovitused

Kuidas sportides hambaid kaitsta?

Regulaarne ja mõõdukas sportimine mõjub hästi meie füüsilisele ja vaimsele tervisele. Kui sportides üle pingutada

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Suuhügieen

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suuhügieen

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Laste hambaravi

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Laste hambaravi

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

suuhügieen
Suuhügieen

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee