Hammaste hooldus reisil – mida silmas pidada?

Eestlane on teada-tuntud reisisell. Kõikjal Euroopa suuremates lennujaamades võib alati eesti keelt kuulda. Et reis sujuks tõrgeteta, oleme harjunud tegema erinevaid ettevalmistusi. Ka hammaste hooldus reisil vajab eraldi tähelepanu.

Suuremal või vähemal määral pöörab reisimine meie tavapärase rutiini alati veidi sassi. Toimetused, mis kodus on rutiinsed ja poolautomaatsed, võivad reisil isegi ununeda, sest põnevaid tegemisi on nii palju. Suutervisest sõltub aga kogu meie ülejäänud tervis ja hambavaluga ei taha keegi reisil rinda pista. Oleme kokku pannud väikese meelespea, kuidas oma hammaste eest reisi ajal sama hästi hoolitseda kui kodus.

1. Külasta hambaarsti enne reisi

Hambaarsti külastamine enne reisi on hea viis ära hoida hammastega seotud hädaolukordi, kui olete kodust kaugel. Kuigi kõiki hädaolukordi on võimatu ette näha ja ära hoida, võib kontrollvisiit enne reisi avastada võimalikud probleemsed hambad ja need enne ärasõitu korda teha.

Hambaravi on kulukas igal pool, aga eriti nüri on hambavaluga kimpus olla reisil ja seeläbi lasta kauaoodatud puhkusel untsu minna. Kui hambaarst probleemi enne reisi päris kõrvaldada ei jõua, saab ta paljudel juhtudel teha ajutise ravi, mida pärast reisi jätkata, ja anda kaasa vajalikud (retsepti)ravimid.

2. Hoolitse oma hambatarvikute eest reisil

Reisimiseks mõeldud hügieenitarbed on populaarsed, kuna need on väikesed ja neid on lihtne kaasas kanda. Kuna aga reisihambahari pole meie tavaline hambahari, ei pruugi me pöörata nii palju tähelepanu sellele, kui puhas see on või kui hästi me selle eest hoolitseme. Tihti pistetakse see tualett-tarvete kotti ja sinna see jääbki. See aga tähendab, et hambaharjal ei ole võimalust tuulduda nagu kodus kraanikausi äärel seistes.

Kaasas kandmiseks on ka tavalisel hambaharjal sageli väike kate / kork ja elektrihambaharjal spetsiaalne karp. Oluline on veenduda, et neis ümbristes oleks ventilatsiooniavad ja et me ei unustaks neid sihtkohta jõudes välja võtta, andmaks hambaharjale õhku. Vastasel juhul võib harjastesse koguneda niiskus ja see on soodne pinnas bakterite paljunemiseks.

3. Paki hambahari käsipagasisse

Kui ees ootab pikk lennureis, võib tekkida vajadus hambaid pesta ka teel olles. Kõige lihtsam on käekotti või käsipagasisse pista väike reisihambahari, -pasta ja -niit, et need oleks iga hetk käepärast ega võtaks samas liiga palju ruumi. Käsipagasisse võib pakkida ka oma põhihambaharja. Nii saab kindel olla, et see ei lähe kaduma, kui lennufirma juhtub kaotama äraantava pagasi või see hilineb.

4. Paki kaasa varuhambahari

Kes tahab end eriti hästi varustada, võib pakkida kaasa ka omale meelepärase varuhambaharja. Ühest majutuskohast teise liikudes võib juhtuda, et hambahari ununeb maha. Enamasti saab küll kohapeal uue osta, kuid saadaval ei pruugi olla sobiva pehmusega hambaharja, millega ollakse kodus harjunud.

5. Toitu ka reisil olles tervislikult

Kindlasti on reisil olles huvi kohalike toitude järele ja neid ei saa proovimata jätta. Küll aga saab limiteerida ebatervisliku kiirtoidu hulka ja püüda ka reisil viibides toidukorrad ette planeerida, et söömise vahele jääks 3 tundi pausi.

Samuti tasub jälgida, et suhkrurikaste toitude ja jookide tarbimine ei sööstaks puhkusel olles lakke. Kõige parem janukustutaja hammaste seisukohast on alati vesi. Vee joomine pärast iga toidukorda on hammaste tervisele hea. Seda tasub silmas pidada isegi palava ilmaga jäätist süües.

6. Uuri kohaliku vee joogikõlblikkuse kohta

Eestis elades oleme me harjunud puhta ja joogikõlbliku kraaniveega. Mõnes riigis või piirkonnas ei ole kraanivesi aga joodav. Sellisel juhul tasuks vältida ka hammaste pesemist kraaniveega, sest ka hambaid pestes satub suhu vees olevaid baktereid, millega meie immuunsüsteem ei pruugi olla harjunud. Sama kehtib puuviljade pesemise kohta.

Uuri kohale jõudes kindlasti, milline on vee kvaliteet, eriti Euroopast väljaspool asuvates eksootilisemates sihtkohtades. Kui kahtled, kasuta hammaste pesemiseks pudelivett ning pese pudeliveega ka puuviljad, mis on koorega söödavad.

7. Pese hambaid ka siis, kui oled unustanud hambapasta

Kui hambapasta on maha ununenud ja uut ei ole olnud võimalust veel osta, peaks hambaid siiski pesema. Ainult veega harjamine ei ole sama tõhus kui hambapasta kasutamine, kuid see on palju parem kui hambaid üldse mitte pesta.

8. Pista taskusse suhkruvaba närimiskumm

Kui reisil tuleb ette olukordi, kus hammaste pesemine ei ole pikalt võimalik, aitab hambaid puhastada ja suud värskendada ka suhkruvaba närimiskumm. Närimiskumm ei ole nii hea kui hammaste harjamine, kuid see on parem kui mitte midagi. Suhkruvaba närimiskummi võib kasutada pärast iga söögikorda.

9. Kasuta hambaniiti

Hambaniidi kasutamine on sama oluline, kui mitte olulisem kui hammaste harjamine. Ka reisil ei tohiks end liiga mugavaks lasta. Meie hambad ei ole puhkusel, isegi kui meie oleme.

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambakaitsmed, kaitse sportides hambaid
Hambaravi soovitused

Kuidas sportides hambaid kaitsta?

Regulaarne ja mõõdukas sportimine mõjub hästi meie füüsilisele ja vaimsele tervisele. Kui sportides üle pingutada

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Suuhügieen

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suuhügieen

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Laste hambaravi

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Laste hambaravi

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

suuhügieen
Suuhügieen

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee