Hammaste tundlikkus – põhjused ja leevendus

Kui ka Sina oled kogenud valusähvatust hammastes kuumade ja külmade toitude või jookide tarbimisel või magusa söömisel, siis oled kokku puutunud levinud murega, milleks on hammaste tundlikkus. Tundlike hammaste puhul võib valu tekitada isegi pealepuhutav õhk.

Mis põhjustab hammaste tundlikkust?

Kui Sinu hambad on tundlikud, võib seda tavaliselt selgitada ühega allolevatest põhjustest:

  • Hambaemail on õhenenud. Toiduainetes ja jookides sisalduvad happed pehmendavad hambaemaili.
  • Mikropraod hambaemailis  ja hambaluus. Võivad tekkida väliste mõjutuste tulemusena, nt suurte temperatuuri erinevuste või füüsiliste traumade korral.
  • Igemed on taandunud ja hambakael paljastunud. Tervete hammaste puhul katab ja kaitseb ige hambakaela ja hambaluu ei ole avatud välistele mõjudele.
  • Hambad on katki, tekkinud on hambaaugud ehk kaaries.

Mis hammastel selliseid seisukordi põhjustab?

  • Liiga kõva hambahari või hammaste harjamine. Mõnikord võib olla hambaemaili õhenemise ja igemete taandumise põhjuseks liiga jõuline hammaste harjamine liiga kõva hambaharjaga.
  • Söömine vahetult enne või pärast hambapesu. Email õhenemise vältimiseks ei tohiks hambaid pesta vahetult pärast söömist. Ja ka vastupidi – kohe pärast hammaste harjamist ei peaks hambaemail kokku puutuma happeliste toiduainetega. Nende tegevuste vahele võiks jääda vähemalt pool tundi.
  • Sooja ja külma söömine-joomine korraga. Mikropragude tekkimise vältimiseks ei tohiks korraga süüa-juua tulikuuma ja jääkülma toitu-jooki.
  • Hammaste valgendamine. Valgendavate hambapastade ja -vahendite aastatepikkune kasutamine võib emaili õhemaks muuta, avada poore ja suurendada hammaste tundlikkust.
  • Kahjulikud harjumused / elustiil. Igemehaigusi (põletikke, igemete taandumist) võivad põhjustada ka mõned kahjulikud harjumused. Näiteks sigarettide, huule- või närimistubaka pidev kasutamine.
Tundlikud hambad, hammaste tundlikkus

Kuidas ennetada või leevendada hammaste tundlikkust?

Et ennetada või leevendada hammaste tundlikkust põhjustavaid olukordi, tuleb hammaste ja igemete tervise eest hoolitseda igapäevaselt ja teadlikult. Hammaste regulaarne harjamine aitab ära hoida hambakattu, hambakivi ja aukude teket ning igemeprobleeme.

Jälgides allolevat viit reeglit, hoiad hambad tervena. Terved hambad ei ole tundlikud.

  1. Toitu tervislikult. Tervislik toitumine tähendab kokkuvõttes seda, et ei sööda rohkem ega vähem, kui organism vajab, ning tehakse seda tasakaalustatult.
  2. Janu korral joo vett. Janu korral tuleb võimalusel juua alati vett. Puhas vesi on kõige parem valik, kuna seda võib juua igal ajal.
  3. Pea toidukordade vahel 3 tundi pausi. Toidukordade vahel tuleb hammastele appi sülg, mis aitab neutraliseerida hapet ning hammastel jälle tugevaks saada.
  4. Pese hambaid 2 korda päevas 2 minutit. Hambaid peab pesema 2x päevas – hommikul ja õhtul. Pesta tuleks vähemalt 2 minutit järjest, et kõik hambapinnad saaksid korralikult puhtaks. Kasuta lisaks suuvett ja hambaniiti.
  5. Käi kord aastas hambaarsti juures. Ära unusta käia kord aastas hambaarsti juures, ka siis, kui Sa midagi ei kurda. Ainult arst näeb täpselt, kas kõik hambad on puhtad ja terved.

Juba tekkinud hammaste tundlikkust saab vähendada apteegis ja hambaravikliinikus müüdavate hambahooldustoodete abil. Peamiselt võib abi olla spetsiaalsetest hambapastadest, mida tuleks kasutada regulaarselt ja vähemalt 4-6 kuud järjest.

Pesemiseks peaks valims pehme (soft) või isegi väga pehme (extra soft) hambaharja.

Hammaste tundlikkus, hambapastad tundlikele hammastele

Iseseisvalt sobivat hambapastat valides tutvu pakendil kirjas oleva koostisega või pea nõu spetsialistiga. Virtuaalkliiniku artiklis, mille on koostanud Südameapteegi juhataja-nõustaja Piret Stokkeby, on välja toodud ained, mida erinevad tundlikele hammastele mõeldud hambapastad sisaldavad ning mis aitavad hammaste tundlikkust leevendada.

  • Strontsiumkloriidheksahüdraat. Blokeerib dentiinis olevad palja silmaga nähtamatud kanalikesed, mille kaudu ärritus jõuab närvideni ja tekitab valu.
  • Kaaliumnitraat. Langetab närvilõpmete ärrituvuse taset.
  • Arginiin. Sulgeb hambaluus mikrokanaleid.
  • Aminofluoriid. Tugevdab hambaemaili.
  • Hüdroksüapatiidi mikrokristallid. Keemiliselt koostiselt sarnased ainega, millest on ehitatud dentiin ja hambaemail. Hambaemail ei sisalda elus kudet ja pole võimeline ise taastuma. Tsinkhüdroksüapatiidi mikrokristallid on võimelised imbuma väikestesse lõhedesse ja pragudesse hambas. Seal nad lahustuvad ja seonduvad emaili ning dentiini struktuuriga ning parandavad hamba kaitsekihti.
  • Kaaliumkloriid. Leevendab tundlike hammaste valu.
  • Naatriumfluoriid. Soodustab hambaemaili remineralisatsioon ja vähendab demineralisatsiooni ehk muudab emaili tugevamaks ja vastupidavamaks happe toimele.
  • Kloorheksidiin. Hävitab bakterid ja seened, omab põletikuvastast toimet ning hoiab suukeskonna pH enam-vähem neutraalse.

Ükski neist ainetest aga ei aita, kui valu või hammaste tundlikkus on põhjustatud katkistest hammastest. Siis tuleb sammud seada esimesel võimalusel hambaarsti juurde.

Hammaste tundlikkus võib olla põhjustatud ka elustiilist ja harjumustest. Nagu eelpool mainitud, soodustab igemeprobleeme sigarettide, huule- või närimistubaka pidev kasutamine. Võimalusel tee oma elustiili vajalikud korrektuurid, aga ennekõike, ole hammaste hooldamisel järjepidev ja regulaarne.

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambakaitsmed, kaitse sportides hambaid
Hambaravi soovitused

Kuidas sportides hambaid kaitsta?

Regulaarne ja mõõdukas sportimine mõjub hästi meie füüsilisele ja vaimsele tervisele. Kui sportides üle pingutada

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Suuhügieen

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suuhügieen

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Laste hambaravi

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Laste hambaravi

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

suuhügieen
Suuhügieen

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee