Kuidas sportides hambaid kaitsta?

Regulaarne ja mõõdukas sportimine mõjub hästi meie füüsilisele ja vaimsele tervisele. Kui sportides üle pingutada ja enda enesetunnet mitte kuulata, võime aga mõnda oma kehaosa kahjustada. Niisamuti võime märkamatult kahjustada oma hambaid.

Millised tegevused spordi juures võivad kahjustada hambaid?

  1. Pidev näksimine ja valed toitumisharjumused. Kui jookseme sporti tegema otse kontorist või koolipingist, võib juhtuda, et haarame kehakinnituseks midagi kiiresti kättesaadavat, mis ei pruugi olla kõige tervislikum. Hoolitse, et sul oleks käepärast värskeid puu- või juurvilju.
  2. Sage spordijookide tarbimine. Füüsiliselt aktiivsetele inimestele mõeldud spordijoogid aitavad intensiivsest treeningust taastuda, kuid sisaldavad hammastele kahjulikke magusaineid. Kui soovid spordijoogiga oma energiavarusid täiendada, joo seda vaheldumisi veega. Puhas vesi on parim janukustutaja ja hoolitseb selle eest, et kehas ei tekiks vedelikupuudust. Ühtlasi aitab vesi pärast näksimist uhtuda suust minema toiduosakesed, mis sinna pikalt püsima jäädes tekitaksid hambakivi ja ‑kattu.
  3. Suure suhkrusisaldusega energiabatoonide ja spordigeelide tarbimine. Kui sa kasutad sporti tehes energiaampse (mõne kestvusspordi puhul on need hädavajalikud), loputa pärast suud puhta veega. Jälgi, et toiduosakesed ei kleepuks pikaks ajaks hammaste külge.
  4. Suu kaudu hingamine. Kui jookseme end sporti tehes sõna otses mõttes hingetuks, kipume suu kaudu õhku ahmima. Aga suu kaudu hingamine võib tunduda lihtsam ka vaikset sörkjooksu tehes või pallimängu harrastades. Seda tasuks siiski vältida, sest lahtise suuga sportimine suurendab suukuivust, mis omakorda tõstab erinevate suuprobleemide (nagu kaaries, igemehaigused, halb hingeõhk) riski. Sportimisel on soovitatav hingata nina kaudu sisse ja suu kaudu välja.
  5. Hammaste kokkusurumine ja krigistamine. On spordialasid (nagu tõstmine, jõusaalitreeningud, erinevad kontakt- ja ekstreemspordialad), millega kaasneb suur jõupingutus, mis paneb hambaid kokku suruma või krigistama. Tagajärgedeks võivad olla mõrad hammastes ja hammaste tundlikkus, alalõualiigese kulumine ja naksumine või lõuapiirkonna valulikkus. Ennetamiseks on soovitav kasutada spetsiaalseid hambakaitsmeid (kapesid), mis on saadaval spordipoodides.
Suu kaitsmine on eriti oluline kontaktspordialade, nagu võitluskunstid, hoki ja jalgpall, puhul.

Kuidas sportides hambaid kaitsta? Millal on see eriti vajalik?

Kui alustame uue spordialaga, soetame endale vajaliku spordivarustuse, rattaga sõitmiseks või mäesuusatamiseks ka kiivri, aga hammastele liigub mõte harva. 

Spordiga tegeledes on vajalik ka oma hambaid kaitsta. Suu kaitsmine on eriti oluline kontaktspordialade, nagu võitluskunstid, hoki ja jalgpall, puhul. Ei ole harvad juhtumid, kui õigelt trajektoorilt eksinud pall või litter on rikkunud pikaks ajaks mängija naeratuse. Ideaalis tuleks suuremat rõhku hammaste kaitsmisele panna igat tüüpi sportlikul tegevusel, kus inimesed ja/või seadmed liiguvad suurel kiirusel, eriti kinnises ruumis.

Parim viis hammaste kaitsmiseks sporti tehes on kanda hambakaitset. Spordipoodides saadaolevad hambakaitsmed varieeruvad hinnaskaalal kolmest-neljast eurost kolme-neljakümne euroni. 

Vaata näiteks:

Kui sa tegeled spordiga regulaarselt või professionaalsel tasandil, on võimalik hambaarsti ja hambalabori abiga valmistada individuaalne spordikape. Kape valmistatakse kummilaadsest materjalist spetsiaalselt sinu hammaste järgi ning seda on lihtne kasutada. Võrreldes poes saadaolevate hambakaitsmetega, on täielikult kohandatud spordikape mugavam ja töökindlam.

Kui sul on täiendavaid küsimusi, konsulteeri julgelt meie hambaarstiga. Loe ka, mida teha, kui oled trauma tagajärjel kaotanud hamba. Õigesti tegutsedes võib õnnestuda hammas päästa.

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Гигиены полости рта

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suutervis
Гигиены полости рта

Suutervis kui meie hea tervise alus

Suutervis ei ole oluline vaid ilu pärast, seda tuleb hoida kogu organismi füüsilise ja vaimse tervise huvides.

Гигиены полости рта

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Гигиены полости рта

Kui tihti peaks vahetama hambaharja?

Et hambahari oma eesmärki täidaks ja hambaid tõhusalt puhastaks, tuleb see hoida töökorras. Selgitame, miks

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Лечение зубов у детей

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Лечение зубов у детей

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Лечение зубов у детей

Millal on õige aeg minna ortodondi juurde?

Ortodontia on hambaravi eriala, mis tegeleb hammaste ja lõualuude kasvu ja arengu kõrvalekallete tagajärjel tekkinud

Протезирование

Proteesimine – mida on oluline teada?

Proteesimine on hamba või selle osa asendamine konstruktsiooniga, mille valmistamises osaleb lisaks hambaarstile ka hambalabor.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

Laste hammaste tervis
Лечение зубов у детей

Lapse hammaste tervis saab alguse mudilaseeas

Piimahammaste vahetumise taustal jääb üks oluline tõsiasi tihti tähelepanuta. Nimelt sõltub lapse jäävhammaste tervis tulevikus

Лечение корней

Juureravi võib aidata säilitada hamba

Juureravi ehk endodontia on hambaraviharu, mis tegeleb hambasäsi ehk hambapulbi ja juuretipu piirkonna haiguste diagnoosimise,

suuhügieen
Гигиены полости рта

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Laste hambaravi
Лечение зубов у детей

Kuidas lapse hambad terved püsivad?

Kas Sa teadsid, et Sinu lapse jäävhammaste tervis sõltub tulevikus paljuski sellest, kuidas tema hammaste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee