Halvad harjumised, mis kahjustavad hambaid

Meie hambad on tugevad, kuid need pole kaugeltki hävimatud. Tavaline kulumine elu jooksul on paratamatu, kuid seda saab edasi lükata heade suuhügieeni harjumustega. Halvad harjumused võivad aga sootuks kiirendada hammaste lagunemist või põhjustada otsest ja pöördumatut kahju.

On palju üllatavaid viise, kuidas inimesed oma hambaid kahjustavad. Mõned igapäevased harjumused võivad kahjustada igemeid või isegi hambaid murda. Kuigi allolev nimekiri ei ole täielik, toome ära 10 enam levinud halba harjumust, mis kahjustavad hambaid ja mida tuleks kindlasti vältida.

1. Liiga tugev harjamine

Hammaste regulaarne harjamine hoiab need terved, kuid liiga kõva või jäiga harjaga pesemine võib hambaid kahjustada ja põhjustada igemete ärritust. Eelista pehmet või keskmise pehmusega hambaharja.

2. Küünte närimine

Küüned on piisavalt tugevad, et kahjustada hambaid, kui hammustad neid valesti. Küünte läbihammustamiseks lõualuule liigse surve avaldamine võib samuti põhjustada lõualuu kahjustusi. Lisaks leidub küünemustas ohtralt mikroobe (baktereid), mis suhu sattumisel leiavad otsetee organismi ning mille põhjustatud kahju võib olla laiem kui ainult süühügieenile antav põnts.

3. Jääkuubikute närimine

Jää ja hambaemail on mõlemad kristallid. Kui kaks kristalli üksteise vastu jõudu katsetavad, puruneb üks neist alati. Tavaliselt murdub jää, aga aeg-ajalt läheb katki hoopis mõni nõrgem hammas. Sa ei taha, et sinu hammas jääle alla jääks. Kui sul on harjumus jääkuubikuid närida, eelista ilma nendeta külma jooki.

4. Muude võõresemete närimine

Enamik meist on mõnele keerulisele ülesandele keskendudes närinud pliiatsi või prilliraamide otsi. See avaldab hammastele tugevat survet ja võib põhjustada hambalõhesid või hammaste nihkumist. Need esemed võivad kanda ka mikroobe (baktereid), mis võivad suu kaudu jõuda meie organismi. Selle asemel, et närida erinevaid esemeid, näri suhkruvaba närimiskummi või köögivilju.

Halvad harjumised, mis kahjustavad hambaid. Pliaatsi närimine.

5. Sage söömine või pidev näksimine

Pidev näksimine, eriti suhkrurikaste toitude tarbimine, suurendab hambaaukude tekkeriski. Et hambad saaksid taastada oma tugevuse, tuleb pidada toidukordade vahel kolm tundi pausi. Pausi ajal tohib juua ainult puhast vett. Soovituslik on päevas 4–5 toidukorda: hommiku-, lõuna- ja õhtusöök ning paar vahepala.

6. Hammaste kasutamine tööriistana

Sinu hambad ei ole mõeldud käte vabastamiseks, pudeli avamiseks, niidi läbilõikamiseks, koti lahtirebimiseks või millekski muuks peale söömise. Kõik need tegevused võivad hambaid või igemeid oluliselt kahjustada. Hoia tööriistad, nagu pudeliavaja ja käärid, alati käepärast, et ei tekiks kiusatust kasutada hambaid.

7. Pöidla imemine

Lastel (aga ka täiskasvanutel), kes tegelevad pöidla imemisega pärast jäävhammaste väljakujunemist, on oht, et nende hammaste ja lõualuu struktuur võib jäädavalt muutuda. Laste käte töös hoidmine on üks viis aidata neic pöiadlast võõrutada, et nende hambad saaks normaalselt areneda.

8. Hammaste krigistamine

Soovimatu hammaste krigistamine ja lõualuude kokkusurumine võib aset leida päeval kui ka öösel magades ning selle põhjuseks on tavaliselt stress ja ärevus. Hammaste krigistamine võib hambaid kulutada ja põhjustada nende enneageset lagunemist, lihaste hellust ja liigesevalu lõualuus. Abi võib leida spetsiaalsest suukaitsest või stressi leevendavatest harjutustest.

9. Kummikommide söömine

Kõik suhkrurikkad tooted kahjustavad hambaid, kuid kummikommid on ühed hullemad. Suhkruid sisaldav toit peaks olema hammastega kontaktis võimalikult lühikest aega. Mida kauem toit hammastega kokku puutub, seda rohkem toodavad bakterid hapet ja seda suurem on mineraalide kadu hammaste pinnalt. Kummikommid võivad hammaste külge või vahele jääda tundideks, soodustades bakterite kasvu, mis tekitavad hambaauke.

Hambasõbraliku toitumise põhitõed leiad meie varasemast artiklist.

10. Suitetamine ja tubakatooted

Suitsetamine ei mõjuta mitte ainult südant ja kopse, vaid kahjustab ka suutervist. Suitsetamine suurendab igemehaiguste riski, samuti põhjustab hammaste värvimuutust, halba hingeõhku, maitsetundlikkuse kaotust, hammaste lagunemist, hammaste kaotust ja suuvähki.

Kahjutud ei ole ka alternatiivsed tubakatooted. Mokatubaka mõju suuõõnele ja hammastele lahkasime varasemas artiklis.

Need 10 harjumust ei ole ainsad, mis hambaid kahjustavad, kuid need on ühed halvimad. Nende harjumuste vältimine aitab hoida hambaid tervena.

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambakaitsmed, kaitse sportides hambaid
Hambaravi soovitused

Kuidas sportides hambaid kaitsta?

Regulaarne ja mõõdukas sportimine mõjub hästi meie füüsilisele ja vaimsele tervisele. Kui sportides üle pingutada

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Гигиены полости рта

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suutervis
Гигиены полости рта

Suutervis kui meie hea tervise alus

Suutervis ei ole oluline vaid ilu pärast, seda tuleb hoida kogu organismi füüsilise ja vaimse tervise huvides.

Гигиены полости рта

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Гигиены полости рта

Kui tihti peaks vahetama hambaharja?

Et hambahari oma eesmärki täidaks ja hambaid tõhusalt puhastaks, tuleb see hoida töökorras. Selgitame, miks

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Лечение зубов у детей

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Лечение зубов у детей

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Лечение зубов у детей

Millal on õige aeg minna ortodondi juurde?

Ortodontia on hambaravi eriala, mis tegeleb hammaste ja lõualuude kasvu ja arengu kõrvalekallete tagajärjel tekkinud

Протезирование

Proteesimine – mida on oluline teada?

Proteesimine on hamba või selle osa asendamine konstruktsiooniga, mille valmistamises osaleb lisaks hambaarstile ka hambalabor.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

Laste hammaste tervis
Лечение зубов у детей

Lapse hammaste tervis saab alguse mudilaseeas

Piimahammaste vahetumise taustal jääb üks oluline tõsiasi tihti tähelepanuta. Nimelt sõltub lapse jäävhammaste tervis tulevikus

Лечение корней

Juureravi võib aidata säilitada hamba

Juureravi ehk endodontia on hambaraviharu, mis tegeleb hambasäsi ehk hambapulbi ja juuretipu piirkonna haiguste diagnoosimise,

suuhügieen
Гигиены полости рта

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Laste hambaravi
Лечение зубов у детей

Kuidas lapse hambad terved püsivad?

Kas Sa teadsid, et Sinu lapse jäävhammaste tervis sõltub tulevikus paljuski sellest, kuidas tema hammaste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee