Kool ja hammaste vahetumine käivad käsikäes

Käes on sume suvelõpp ja paari päeva pärast alustavad lapsed kooliteed. Kes esimest korda, kes jätkates. Koolieaks on lapsel suus esimesed jäävhambad ja hammaste vahetumine jätkub veel tervelt pool kooliteed. Nii nagu toetame last õppimises, saame teda toetada ka hammaste hooldamises, mis on eriti oluline just vahelduva hammaskonna perioodil.

Esimesed jäävhambad ilmutavad end tavaliselt lapse 5.‒6. eluaastal. Tihti ei kasva need aga piimahammaste asemele, vaid ilmuvad suhu hoopis märkamatult tagaritta, nagu arglikumad lapsed koolipinki.

Salakavalad purihambad

Kuna lõualuu kasvab pikemaks tahapoole, on esimesteks jäävhammasteks enamasti purihambad, mis ilmuvad piimahammaste taha. Kuna sellega ei kaasne piimahammaste loksumist ega suust äratulemist, võivad salakavalalt ilmuvad purihambad tihti jääda märkamata ja õigeaegselt hooldamata.

Värskelt suhu lõikunud jäävhamba pind ehk email on alguses ebaküps ning selle mineraalide sisaldus on palju väiksem kui täiskasvanud inimese hambas.

Kui hooldamata hambapinnale jääb hambakatt, ei muutu hambapind piisavalt tugevaks. Katu all hakkab hambapind pehmenema, mistõttu just suhu lõikunud jäävhamba pinnale tekib kergesti auk. Vahel võib see jääda peitu isegi pooleldi lõikunud hamba igemepiiri alla, nagu juhtus meie väikse patsiendi Nooraga.

Seetõttu vajavad suhu lõikunud jäävhambad erilist tähelepanu ja hoolikalt pesemist.

Hammaste vahetumine, vahelduva hammaskonna periood

Sakilised esihambad

Umbes samal ajal purihammaste ilmumisega lahustuvad ka eesmiste alumiste piimahammaste juured. Piimahambad hakkavad loksuma ja tulevad ära. Nende asemel võtavad koha sisse lõualuust suhu lõikuvad jäävhambad, mis on suuremad kui piimahambad ja kollakama värvusega.

Need hambad näevad esiti välja sakilised nagu väikesel draakonil, mis on täiesti normaalne. Ajapikku kuluvad sakilised lõikeservad ära ja alles jäävad sirged.

Kui jäävhammas on juba suhu lõikunud, aga piimahammas pole veel ära tulnud, tuleks piimahammas lähinädalate jooksul eemaldada. Kui piimahammas on ära tulnud, liigub jäävhammas ise õigesse kohta keele ja huule abil.

Suuhügieen ja käekirja areng

Et nii piimahambad kui ka lõikuvad jäävhambad säiliksid tervetena, peab olema tagatud korrapärane (igapäevane) suuhügieen ja hambasõbralik toitumine.

Oma väheste motoorsete võimete tõttu ei ole laps võimeline ise suuhügieeni piisavalt kvaliteetselt teostama, mistõttu peaksid lapsevanemad vähemalt kuni lapse 9. eluaastani aitama teda hammaste pesemisel.

Hea indikaator on siinkohal ka lapse käekiri, mille areng sõltub motoorika arengust. Hambaravi spetsialistid soovitavad vanematel abistada last suuhügieeni teostamisel seni, kuni käekiri on muutunud ühtlaseks. Siis on laps suure tõenäosusega võimeline ka hambaid korrektselt harjama, kui vastav harjumus on olemas.

Loe lähemalt meie eelnevatest blogipostitustest:

Kui ruumipuudus kimbutab

Mõnikord ei ole inimese suus ruumi kõigile jäävhammastele ja/või asuvad need suus puseriti. Sellist ruumipuudust nimetatakse hambumushäireks, mille põhjuseks on sageli enneaegne piimahammaste kaotus, mille tagajärjel suurema kujuga jäävhambad lõikuvad valedele kohtadele.

Ruumipuudus võib olla põhjustatud ka lõualuude aeglasest arengust, mis on tingitud lapse valest toitumisest ja vähesest füüsilisest aktiivsusest. Seetõttu on väga oluline tooreste juur- ja puuviljade närimine, mis stimuleerib lõualuude arengut, ning kehaline liikumine, mis aitab kujundada ja hoida õiget rühti ja lihastoonust.

Kui kahtlustad lapsel hambushäiret, konsulteeri kindlasti esimesel võimalusel oma hambaarstiga. Hambumushäire korral on suuhügieen raskendatud ning sellega kaasneb suurem oht hamba- ja igemehaiguste tekkeks. Samuti on hambushäirega tegelevate ortodontide ravijärjekord Eestis tihti väga pikk, mistõttu on hea probleemile jälile saada võimalikult varakult.

Loe lähemalt meie eelnevatest blogipostitustest:

Kaua kestab hammaste vahetumine?

Hammaste vahetumine ehk vahelduva hammaskonna periood kestab enamasti kuni 12.‒13., harvemini 15. eluaastani. Arvestada tuleb sellega, et see on väga individuaalne.

Täiskasvanu purihambad, mida nimetatakse ka tarkusehammasteks, on nö lisahambad, mis lõikuvad lõualuu pikemaks kasvamisel – tavaliselt umbes 17.-18. eluaastal. Tarkusehambad võivad jääda ka suhu lõikumata või lõikuda ruumipuuduse tõttu vaid osaliselt. Kuna tarkusehambad, eriti osalisel lõikumisel, on raskesti puhastatavad, on soovitav need eemaldada.

Suukool paneb südamele, et kui kooli mineval lapsel pole veel ühtegi jäävhammast suhu lõikunud ja ükski piimahammas ei loksu, on soovitav teha hambaarsti juures panoraamröntgen, kontrollimaks, kas kõik jäävhammaste algmed on olemas.

Soovime meie väikestele patsientidele head kooliteed!

Allikas: Suukool, Suutervis koolis

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambakaitsmed, kaitse sportides hambaid
Hambaravi soovitused

Kuidas sportides hambaid kaitsta?

Regulaarne ja mõõdukas sportimine mõjub hästi meie füüsilisele ja vaimsele tervisele. Kui sportides üle pingutada

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Гигиены полости рта

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suutervis
Гигиены полости рта

Suutervis kui meie hea tervise alus

Suutervis ei ole oluline vaid ilu pärast, seda tuleb hoida kogu organismi füüsilise ja vaimse tervise huvides.

Гигиены полости рта

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Гигиены полости рта

Kui tihti peaks vahetama hambaharja?

Et hambahari oma eesmärki täidaks ja hambaid tõhusalt puhastaks, tuleb see hoida töökorras. Selgitame, miks

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Лечение зубов у детей

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Лечение зубов у детей

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Лечение зубов у детей

Millal on õige aeg minna ortodondi juurde?

Ortodontia on hambaravi eriala, mis tegeleb hammaste ja lõualuude kasvu ja arengu kõrvalekallete tagajärjel tekkinud

Протезирование

Proteesimine – mida on oluline teada?

Proteesimine on hamba või selle osa asendamine konstruktsiooniga, mille valmistamises osaleb lisaks hambaarstile ka hambalabor.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

Laste hammaste tervis
Лечение зубов у детей

Lapse hammaste tervis saab alguse mudilaseeas

Piimahammaste vahetumise taustal jääb üks oluline tõsiasi tihti tähelepanuta. Nimelt sõltub lapse jäävhammaste tervis tulevikus

Лечение корней

Juureravi võib aidata säilitada hamba

Juureravi ehk endodontia on hambaraviharu, mis tegeleb hambasäsi ehk hambapulbi ja juuretipu piirkonna haiguste diagnoosimise,

suuhügieen
Гигиены полости рта

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Laste hambaravi
Лечение зубов у детей

Kuidas lapse hambad terved püsivad?

Kas Sa teadsid, et Sinu lapse jäävhammaste tervis sõltub tulevikus paljuski sellest, kuidas tema hammaste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee