Uuringud on näidanud, et kui noorukiea lõpuks on hambad tugevad ja terved, ei vajata ravi veel mitukümmend aastat. Seega on laste õigete hügieeniharjumuste ja ennetava kontrolli abil võimalik vältida olukordi, kus täiskasvanueas neelab olulise osa sääste hambaravi.
Selleks et jõuda noorukiikka ja sealt edasi täiskasvanuikka tervete hammastega, tuleb õiget suuhügieeni praktiseerida juba varakult. Kui esimesed piimahambad on lõikunud ehk hambad paistavad igemest välja, tuleb neid juba puhastama hakata. Eksitav on arvamus, et piimahambaid kuigivõrd hoidma ja ravima ei pea, kuna need ju niikuinii vahetuvad. Piimahammaste tervena hoidmine ning vajadusel ravimine on oluline tervete jäävhammaste tulekuks ning nende kenasti ritta mahtumiseks.
Lapse hambaid pestes peab neid ka lähemalt uurima, sest kui on näha värvimuutust, täppi(e) vms, mis pestes maha ei tule, on vaja minna hambaarsti juurde. Ka juhul kui kõik on korras, peab hambaarsti juures ära käima enne lapse kolmeaastaseks saamist.
Laste hammaste tervis vanuse järgi
Imik
Raseduse ajal moodustuvad piimahambad. Jäävhambad hakkavad arenevad umbes siis, kui laps on aastane. Seepärast on tervislik toit hammaste jaoks oluline nii raseduse ajal kui ka pärast seda.
Imikuea soovitustest, piimahammaste lõikumisest ning suu ja hammaste puhastamisest loe lähemalt siit.
Väikelaps
Väikelapseeas pannakse alus harjumustele kogu eluks. Seepärast peab last suunama ja erilise hoolega jälgima, et tema toit oleks tervislik, et ta janu korral jooks vett, et ta söögikordade vahel oleksid puhkepausid ja lapse hambaid pestaks korralikult kaks korda päevas.
Hambapesu motiveerimisest, hambaarsti külastusest ja hammaste vahetumisest loe lähemalt siit.
Koolilaps
Koolilaps toimetab juba suuresti iseseisvalt, aga tema suutervise eest vastutab veel lapsevanem. Ta vajab kontrolli hambapesu üle, tervislikku toitu, janu korral vett, söögikordade vahel kolm tundi pausi ning ta peab regulaarselt külastama hambaarsti.
Hammaste pesemisest, hambatraumadest ja spordi ajal hambakaitsete kandmisest loe lähemalt siit.
5 reeglit, kuidas hoida hambad tervena
- Toitu tervislikult. Tervislik toitumine tähendab kokkuvõttes seda, et ei sööda rohkem ega vähem, kui organism vajab, ning tehakse seda tasakaalustatult – organism saab toidust kõik vajalikud valgud, süsivesikud, rasvad, kiudained, vitamiinid, mineraalained jne.
- Janu korral joo vett. Puhas vesi on kõige parem valik, kuna seda võib juua igal ajal, samas kui mahla (ka lisatud suhkruta mahla), morssi, smuutit, keefiri, piima, maitsega vett jne peaks jooma söögikorra ajal. Need joogid sisaldavad looduslikke või lisatud suhkruid, millest mikroobid toodavad hambaemaili kahjustavat hapet.
- Pea toidukordade vahel 3 tundi pausi. Tervislik toitumine, suhkrukoguse vähendamine ja vee joomine on olulised, aga hambaaukude peamine tekkepõhjus on liiga sage söömine. Iga kord, kui sööme või joome midagi, mis ei ole vesi, saavad mikroobid energiat ja hakkavad hapet tootma ehk tekitavad happerünnaku, mis pehmendab hambapinda. Sõltuvalt toidust või joogist kestab happerünnak minimaalselt 20 minutit. Söögikordade vahel tuleb hammastele appi sülg, mis aitab neutraliseerida hapet ning hammastel jälle tugevaks saada. Kui sööme liiga tihti, on mikroobidel pidevalt energiat hapet toota. Nii ei jõua sülg hambaid kaitsta ja tekivad hambaaugud. Et hambad saaksid taastada oma tugevuse, tuleb pidada toidukordade vahel kolm tundi pausi.
- Pese hambaid 2 korda päevas 2 minutit. Hambaid peab pesema kaks korda päevas – hommikul ja õhtul. Pesta tuleks vähemalt kaks minutit järjest, et kõik hambapinnad saaksid korralikult puhtaks. Hambapesu aega võiks kontrollida, kasutades nutitelefoni rakendusi, spetsiaalset liivakella või elektrilist hambaharja, mis annab märku, kui kaks minutit on täis.
- Käi vähemalt kord aastas hambaarsti juures. Ära unusta tuua last kord aastas hambaarsti juurde, ka siis, kui ta midagi ei kurda. Ainult hambaarst näeb täpselt, kas kõik hambad on puhtad ja terved. Lisaks on oluline tekitada lapsele hambaarsti juures käimise harjumust. Nii on lapsel parem koostöö hambaarstiga, vähem hirme ja saame ennetada suuremaid hambaprobleeme.
Allikas: Suukool
Laste hambaravi on Eestis tasuta
Alla 19-aastaste ravikindlustatud laste hambaravi eest tasub Haigekassa (lisandub vaid visiiditasu 5€). Pärast 19-aastaseks saamist osutatakse tasuta hambaravi ühe aasta jooksul veel juhul, kui ravivajadus ilmnes patsiendi viimase visiidi ajal enne 19-aastaseks saamist. Tasuta ravi saab sama hambaraviteenuse osutaja juures, kus ravivajadus tuvastati.
Sobiva hambaarsti, kellel on leping Haigekassaga, leiab siit. Kui leping puudub, peab lapsevanem teenuse eest ise täies mahus tasuma ning seda raha hiljem Haigekassalt tagasi ei saa. Haigekassa tasub vaid nende teenuste eest, mis on kirjas Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelus.
K3 Hambaravi on Eesti Haigekassa lepingupartner. Kasutada saab nii laste hambaravi-, täiskasvanute hambaravi- kui ka proteesihüvitist. Täpsema info leiab siit.
Laste ortodontia
Haigekassa tasub ka lastele osutatud ortodontiateenuste (sh breketid) eest järgmiste diagnooside korral:
- Prognaatne hambumus sagitaalse lahiga 9 mm ja enam.
- Alumine lõualuu on ülemisest eespool (progeenne hambumus).
- Esimeste hammaste kontakt puudub ja kokku puutuvad ainult tagumised purihambad (lahihambumus, kui kontaktis on ainult molaarid).
- Kui õigel ajal pole lõikunud eesmine lõikehammas või silmahammas (peetunud jäävintsisiivid või kaniinid).
- Kui ühel lõualuu poolel pole moodustunud rohkem kui üks jäävhammas (kui puudub intsisiiv, kaniin või rohkem kui üks hammas lõualuu kummalgi poolel).
- Huule- ja suulaelõhe ning teised näo-lõualuusüsteemi kaasasündinud väärarengud.
- Hambumusanomaalia raske või keskmise raskusastmega obstruktiivse uneapnoe korral, juhul kui adenotonsillektoomia ja positiivne õhurõhuravi (CPAP) on osutunud ebaefektiivseks.
- Sügav traumeeriv hambumus, mille korral alumised lõikehambad on otseses kontaktis limaskestaga.
- Külgmine risthambumus kolme ja enama hamba ulatuses lõualuu ühel poolel, mille korral on oluliselt häiritud näo sümmeetria ning lõualuude areng ja kasv.
Muudel juhtudel Haigekassa ortodontiliste teenuste eest ei tasu. Meeles peab pidama, et nende ortodontiateenuste puhul, mille eest maksab Haigekassa, peab teenuseosutajal olema Haigekassaga leping.
Allikas: Eesti Haigekassa