Olulised vitamiinid hammaste ja igemete tervisele

Hea suutervis sõltub meist endist – regulaarsest harjamisest, tervislikust eluviisist ja õigest toitumisest. Toitudes mitmekülgselt, saame olulise osa organismi jaoks vajalikke vitamiine ehk mikrotoitaineid kätte toidust. Vaatame lähemalt, millised on hammaste ja igemete jaoks olulisemad vitamiinid ning millistes toiduainetes neid leidub.

Vitamiinid mängivad suuõõne tervises olulist rolli, alates hambaemaili tugevdamisest kuni igemehaiguste ennetamiseni. Toome välja neli põhilist vitamiini, mille taset organismis peaks hammaste ja igemete heaolu silmas pidades jälgima ja vajadusel toidulisandite abil toetama.

C-vitamiin

C-vitamiin on oluline kollageeni toetamiseks. Kollageen on üks tähtsamaid ehitusvalke kehas, mis töötab luude, hammaste, lihaste, liigeste, naha ja muu sidekoe loomisel. Hammaste seisukohast toimib kollageen raamistikuna, mis hoiab igemed terved ja tugevad ning hambad kindlalt paigal. Lisaks on C-vitamiin võimas antioksüdant, mis kaitseb igemekudesid bakterite ja muude kahjulike sissetungijate eest. Kui C-vitamiini tase organismis on madal, võivad igemed muutuda vastuvõtlikuks veritsusele ja põletikule, mis võib viia tõsisemate igemehaiguste ja hammaste väljalangemiseni.

Igapäevased C-vitamiini allikad on erinevad tsitrusviljad, maasikad, kiivi, paprika ja tomat. Kuigi C-vitamiinist on organismile palju kasu, võib liigne tarbimine põhjustada seedehäireid. Seetõttu, kui toidus on C-vitamiini piisavalt, ei ole seda üldjuhul toidulisandina juurde vaja tarbida.

D-vitamiin

D-vitamiin mängib keskset rolli nii meie üleüldises tervises kui ka suutervises, aidates kaasa kaltsiumi imendumisele organismis. Kaltsium on mineraalaine, millest 99% paikneb täiskasvanul luukoes ja hammastes. Ebapiisav D-vitamiini tase võib põhjustada hammaste nõrgenemist, muutes need hapramaks ja vastuvõtlikumaks murdude tekkele.

D-vitamiini peamine allikas on päikesevalgus – UV-kiirguse mõjul toodab seda meie enda nahk. Toiduainetest sisaldavad rohkelt D-vitamiini lõhe ja tuunikala, munakollane, piimatooted ja seened. Piisava koguse D-vitamiini kättesaamine toidust võib aga olla keeruline, eriti neile, kes väldivad loomseid tooteid. Samuti võib meie organism jääda D-vitamiini defitsiiti talvel, kui päikesevalgus meie kliimavöötmes on piiratud. Seepärast on soovitav D-vitamiini talveperioodil lisaks tarbida. Õige koguse osas tuleks konsulteerida tervishoiutöötajaga, kuna liigne D-vitamiin võib põhjustada selliseid probleeme nagu neerukivid ja kaltsiumi kogunemine veres.

Hambasõbralik toitumine, hammaste ja igemete jaoks olulised vitamiinid ja toitained

A-vitamiin

A-vitamiin on antioksüdant, mis aitab kaitsta igemeid ja ennetada igemepõletiku ehk igemehaiguste algstaadiumi tekkimist. See vitamiin on ülioluline limaskestade tervena hoidmiseks, et meie suu toodaks piisavalt sülge. Sülg on vajalik mitte ainult toidu lagundamiseks, vaid ka bakterite ja toiduosakeste eemaldamiseks hammastelt ja igemetelt. A-vitamiin toetab ka immuunsust, aidates kehal tõrjuda baktereid ja viirusi, mis muidu võivad põhjustada suuinfektsioone.

A-vitamiini leidub porgandis, maguskartulis, melonis, sparglis, munas ja maksas. A-vitamiini osas ei pea taimse toidu eelistajad muretsema, sest paljud puu- ja köögiviljad sisaldavad beetakaroteeni – ühendit, mille organism muudab A-vitamiiniks. Inimestel, kellel on aga kalduvus suukuivusele või igemepõletikule, võib A-vitamiini lisaks tarbimine aidata neid probleeme lahendada.

K-vitamiin

K-vitamiin on veel üks ​​võtmetähtsusega toitaine suuõõne tervise hoidmisel, eriti luutiheduse ja hammaste struktuuri seisukohast. K-vitamiin, millel on oluline roll vere hüübimises, toimib koos D-vitamiini ja kaltsiumiga, et luua tugevaid luid ja hambaid. Aidates kaltsiumil hammastega seonduda, toetab K-vitamiin hambaemaili, hoides ära hammaste lagunemise ja muud hambaerosiooni vormid. Samuti mängib K-vitamiin rolli igemehaiguste ennetamisel, kontrollides põletikku. Madala K-vitamiini tasemega võivad kaasneda sümptomeid nagu igemete turse või veritsemine, rasketel juhtudel isegi hammaste väljalangemine.

Piisava K-vitamiini saamiseks tuleks oma dieeti lisada selliseid toiduaindeid nagu kapsas, lehtkapsas, spargel, spinat, porgand ja muud lehtköögiviljad.

Muud olulised toitained suutervise hoidmiseks

Lisaks hammaste ja igemete jaoks üliolulistele C-, D-, A- ja K-vitamiinidele on veel rida mineraalaineid, mis meie säravat naeratust toetavad. Nendeks on:

  • Kaltsium on oluline tugevate hammaste ja luude arenguks ja säilitamiseks. Kaltsiumi imendumisele organismis on abiks D-vitamiin. Piimatooted, mandlid, lehtköögiviljad ja taimne piim on suurepärased kaltsiumiallikad.
  • Fosfor, mida leidub sageli kalades, munades, piimatoodetes ja pähklites, teeb tihedat koostööd kaltsiumiga, et toetada hammaste struktuuri ja vältida lagunemist. See mineraal aitab ka kehal kaltsiumi tõhusamalt ära kasutada, tugevdades hambaid veelgi.
  • Magneesium on oluline luutiheduse jaoks, aidates säilitada hammaste struktuuri. Pähklid, seemned, täisteratooted ja tumedad lehtköögiviljad on suurepärased magneesiumiallikad.
  • Tsink on mikroelement, mis on oluline hea suuhügieeni säilitamiseks, kuna see vähendab hambakatu kogunemist ja võitleb bakterite vastu suus. Toidud nagu mereannid, liha, kõrvitsaseemned ja oad sisaldavad palju tsinki.

Nende oluliste mineraalainete ja vitamiinide piisav tarbimine aitab säilitada head suutervist, tagades tugevamad hambad, tervemad igemed ja säravama naeratuse.

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambakaitsmed, kaitse sportides hambaid
Hambaravi soovitused

Kuidas sportides hambaid kaitsta?

Regulaarne ja mõõdukas sportimine mõjub hästi meie füüsilisele ja vaimsele tervisele. Kui sportides üle pingutada

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Гигиены полости рта

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suutervis
Гигиены полости рта

Suutervis kui meie hea tervise alus

Suutervis ei ole oluline vaid ilu pärast, seda tuleb hoida kogu organismi füüsilise ja vaimse tervise huvides.

Гигиены полости рта

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Гигиены полости рта

Kui tihti peaks vahetama hambaharja?

Et hambahari oma eesmärki täidaks ja hambaid tõhusalt puhastaks, tuleb see hoida töökorras. Selgitame, miks

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Лечение зубов у детей

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Лечение зубов у детей

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Лечение зубов у детей

Millal on õige aeg minna ortodondi juurde?

Ortodontia on hambaravi eriala, mis tegeleb hammaste ja lõualuude kasvu ja arengu kõrvalekallete tagajärjel tekkinud

Протезирование

Proteesimine – mida on oluline teada?

Proteesimine on hamba või selle osa asendamine konstruktsiooniga, mille valmistamises osaleb lisaks hambaarstile ka hambalabor.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

Laste hammaste tervis
Лечение зубов у детей

Lapse hammaste tervis saab alguse mudilaseeas

Piimahammaste vahetumise taustal jääb üks oluline tõsiasi tihti tähelepanuta. Nimelt sõltub lapse jäävhammaste tervis tulevikus

Лечение корней

Juureravi võib aidata säilitada hamba

Juureravi ehk endodontia on hambaraviharu, mis tegeleb hambasäsi ehk hambapulbi ja juuretipu piirkonna haiguste diagnoosimise,

suuhügieen
Гигиены полости рта

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Laste hambaravi
Лечение зубов у детей

Kuidas lapse hambad terved püsivad?

Kas Sa teadsid, et Sinu lapse jäävhammaste tervis sõltub tulevikus paljuski sellest, kuidas tema hammaste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee