Juureravi

Juureravi

Juurekanal on hambajuures asuv peenike kitsas käik, milles kulgevad hamba närvid, veenid, arterid ja lümfisooned. Juurekanal ulatub pulbi tipust kuni juure tipuni. Sõltuvalt juurte arvust võib hambal olla 1 kuni 4 juurekanalit. Kui sügava kahjustuse, murdumise või trauma tõttu pääsevad bakterid hambapulbini, sureb see tasapisi. Kahjustunud või surnud pulp põhjustab verevoolu suurenemist ja rakkude aktiveerumist, mistõttu hamba sisemuses tekib lisarõhk, mida pole võimalik leevendada. Selle tulemusena tunneb patsient valu, kui ta hammustab ja mälub ning kui hambale satub kuumi või külmi jooke-toite. Juurekanali ravi võetakse tarvitusele seetõttu, et hammas ei suuda ise paraneda. Ilma ravita muutuks infektsioon üha ulatuslikumaks, hambaluu hakkaks degenereeruma ning lõpuks võib hammas lihtsalt ära laguneda.

Juureravi eesmärgiks on infitseerunud juurekanalite puhastamine, põletikukolde ravimine lõualuus ja seejärel juurekanalite sulgemine võimalikult tihedalt, et vältida põletiku kordumist. Juurekanaleid puhastatakse spetsiaalsete kanalinõeltega. see on aeganõudev ja keeruline protseduur. Sageli on hambas mitu kanalit (üks kuni neli) ja juurdepääs tagumiste hammasteni on keeruline. Tegemist võib olla ka väga kõverate kanalitega. Juureravi vältel on oluline takistada mikroobide edasine juurdepääs juurekanalitesse.

Kroonilise põletiku ravi on pikaajaline (vahel isegi aasta), sest luu taastumine juuretipu piirkonnas on aeganõudev protsess. Hammas, mille juurekanaleid ravitakse, võib muutuda hellaks või hakata isegi valutama, sest tegemist on ikkagi põletikuga, mille taandumine võtab aega. Kuid need sümptomid peaksid ajaga siiski mööduma. Juureravi õnnestumist hinnatakse alles aasta aega pärast ravi lõppu. Hambaarst püüab teha kõik, et põletik saaks ravitud, hammas säiliks ja põletik ei korduks. Ravi õnnestumisel on aga väga olulised ka patsiendi koostöö, hügieen ja organismi üldine seisukord.