Laserhambaravi

Laserhambaravi

Kõva- ja pehmekoe laser Kavo Key Laser 3 on viimase põlvkonna unikaalne hambaraviseade, mis tavalise hambapuuri asemel “puurib” laserkiire energia poolt purustatud veemolekuliga. Selle energiaga on võimalik hammast prepareerida seda füüsiliselt instrumendiga puutumata. Hambanärvi ei kahjustata, kuna ei esine hõõrdumisega kaasnevat temperatuuri tõusu hamba pinnal. Võrreldes igapäevases hambaravipraktikas kasutusel olevate laseritega omab just Kavo Key Laser 3 kahte unikaalset lisafunktsiooni:

  • Hambakivi eemaldamine juhitud tagasiside mehhanismi abil – signaali saamisel hambapinnalt, kui seal leidub hambakivi, lülitub aparaat sisse ja vastavat hambapinda töödeldakse kuni hambakivi täieliku eemaldamiseni.
  • Hambakaariese eemaldamine juhitud tagasiside mehhanismi abil – spetsiaalse otsiku abil eemaldatakse kahjustunud hambaõõnest ainult karioosne hambakude, jättes puutumata terved koed. Selle maailmas unikaalse tagasiside mehhanismi abil on lõpuks saavutatud olukord, kus hammast ei ole võimalik “liiga palju ära puurida”

Kaariese eemaldamine

Oluline laserpuurimise eelis on vibratsiooni puudumine. Lisaks sellele, et tavalise puuriga puurimine on patsiendile ebameeldiv, võib see tekitada hambasse mikroskoopilisi mõrasid, mille tõttu muutub hambakude hapramaks. Üheks laserpuuri eeliseks võib pidada tavalisele turbiinpuurile iseloomuliku viletaolise heli ära jäämist. Hääletu pole aga ka laseriga töötamine. Laserkiire poolt purustatava veemolekuli lõhkemisega kaasneb fotoakustiline “plagin”. Hambaravi laserseadmega võib olla valutu, sest laseri energia pärsib närviimpulsside edasikandumist. Väga tundlike patsientide ja suurte kahjustuste puhul võib olla olla näidustuseks tavapärase tuimastuse tegemine.

Laserpuuriga töödeldud hambapind jääb bakterivaba, mille tulemusel on asetatava täidise eeldatav eluiga pikem ja väheneb täidise asetamisele sageli järgnev tundlikkus. Laseriga saab suhteliselt efektiivselt ravida hambakaela ülitundlikkust, millele seni tõhusat ravi pole olnud. Laserenergia lihtsalt “pitseerib” hambakaelal “lahtised” luukanalikeste suudmed kinni. Samas on aga tähtis jälile saada ka tundlikkuse põhjustele (näiteks liiga tugev harjamine või vale tugevusega hambaharja kasutamine) ning need kõrvaldada.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et lasertehnoloogia on eelkõige patsiendisõbralik, sest võrreldes kõigi traditsiooniliste tehnikatega on see vähem traumaatiline.

Hambakivi eemaldamine

Hambakivi eemaldamise puhul toob laseri kasutamise eelised välja unikaalne tagasiside mehhanism, mille abil saab raskesti ligipääsetavates kohtades, ilma otsest silma kontrolli omamata, eemaldada kogu igeme all paikneva hambakivi. Samal ajal muudetakse töödeldud igemetaskud ka bakterivabaks ning teostatakse nn. deepitelisatsioon, mille tulemusena saab tagasi tekkida hamba bioloogiline kinnituskude. Samuti võib märkida, et töödeldud hamba pind jääb võrdlemisi sile ning olemasolevat juuretsementi ei hävine.

Afti töötlus

Aftide täpne põhjus pole tänapäeval veel selge, seepärast on ka ravi sümptomaatiline. Kui töödelda kihelevat-valulikku piirkonda laserenergiaga, on võimalik oluliselt valu leevendada ning paranemist kiirendada. Valulikud limaskesta haavandid võivad saada püsivalt kõrvaldatud, kui neid töödelda laseriga. Kogenud laserikasutajatel on kogemus, et väga valulikud limaskesta aftid ei teki enam tagasi kohale, mida on töödeldud laseriga. Laseri biostimuleeriv efekt parandab käsitletavas regioonis mikroverevarustust, otseselt organismi rakkude energiavarustust ja kaitsemehhanisme ning samas pärsib tüsistusi tekitavate haigustekitajate elutegevust.

Herpese töötlus

Kui herpese ehk ohatise sümptomite ilmnemisel esimese 24 tunni jooksul töödelda kihelevat-pakitsevat piirkonda laserenergiaga, on võimalik, et herpese kahjustust välja ei kujunegi. Algusjärgus herpese kahjustus võib lasertöötluse järel kaduda päevaga, seega tavapärast 1-2 nädalast valulikku inetut nahakahjustust ei teki. Laseri biostimuleeriv efekt parandab käsitletavas regioonis mikroverevarustust, organismi rakkude energiavarustust ja kaitsemehhanisme ning samas pärsib haigustekitajate elutegevust.
Laseriga herpesekahjustuse töötlemine võtab aega vaid mõne minuti. Nii on võimalik vastuvõtule pääseda samal päeval sümptomite ilmnemisel. Kindlamini saab ohatise kontrolli alla, kui laserprotseduuri korrata ka järgnevatel päevadel. Isegi kui kahjustus on juba väljakujunenud, leevendab lasertöötlus valu ja kiirendab paranemist.

Kida eemaldamine

Laser on huule või keele normaalset talitlust takistava kida eemaldamiseks parim, kuna operatsioon on praktiliselt veretu ning haav ei vaja enamasti õmblusi.

Pehmekoe kirurgilised protseduurid

Pehmekoe kirurgiliste protseduuride teostamisel steriliseerib laser opereeritava ala ja peatab võimaliku verejooksu. Parem nähtavus võimaldab täpsemalt ja kiiremini opereerida. Väiksem trauma loob eeldused haavade kiireks ja vähem valulikuks paranemiseks

Laseriga on hambaarstil lihtne minimaalse traumaga ja veretult eemaldada fibroome või kidasid, milleks tavapäraselt patsient kirurgi juurde saadeti, kus skalpelliga lõikuse järel haav õmblusi vajas. Laseroperatsiooni järel haav reeglina ei veritse ning õmblusi ei vajata. Lisaks paraneb haav kiiremini ja valutumalt. Laserit saab kasutada praktiliselt kõigi suuõõnes läbiviidavate operatsioonide juures.  Tarkusehamba kirurgilise eemaldamise või põletikus juuretipu eemaldamise puhul on trauma väiksem ja vastavalt paranemine kiirem, kui lõualuu lõikamise operatsioon teostada laseri abil. Laserbiostimulatsioon kiirendab haavade paranemist ning vähendab operatsioonijärgset valu ja turset.

Hammaste valgendamine laseriga

LaserSmile´ga valgenduse korral aktiveeritakse spetsiaalne kromofoore sisaldav valgendusgeel kindla lainepikkusega laserkiire abil fotokeemiliselt. See on hambale ohutu, sest ära jääb hambanärvi termiline ärritamine. Valgendusgeel on hammastega kontaktis ainult kuni 32 minutit. Mõnikord muutuvad hambad valgendusmenetluse käigus või järel ajutiselt tundlikuks. Laserbiostimulatsiooni abil on võimalik seda suhteliselt ebamugavat kõrvalnähtu oluliselt leevendada.